To, co najważniejsze

Służba w życiu Tomasza i Moniki Waliców zajmuje bardzo ważne miejsce. Mimo że są rodzicami czwórki dzieci, to jak sami mówią, nie chcą poprzestać jedynie na spełnianiu codziennych obowiązków. Od ponad 20 lat angażują się w służbę wśród dzieci i młodzieży, a od 2016 roku prowadzą Fundację Niebieski Dom, która niesie całym rodzinom ewangelię i zachętę do życia blisko Boga. Szczególną grupą, z którą również pracują jako Fundacja, są dzieci, które straciły swoje domy i trafiły do domów dziecka. Dla nich organizują wyjątkowe chrześcijańskie obozy letnie, ale i całoroczną służbę wolontariuszy w tych placówkach. Obecnie jako rodzina przygotowali projekt, który ma na celu to, „by każda rodzina mogła zachęcać się nawzajem i mobilizować do okazywania miłości, bycia razem i życia zgodnie z Bożym Słowem”.

-Zauważyliśmy, że bardzo łatwo stracić to, co ważne, zgubić czas na relacje ze sobą, przestać rozmawiać w wartościowy sposób i tym samym doprowadzić do sytuacji, w której nie wiemy, co dzieje się u osób, z którymi mieszkamy pod jednym dachem – u dzieci czy współmałżonka. Widząc, że życie w tym świecie jest szybkie i wciąż nas pogania, zaczęliśmy zastanawiać się, jak z tym walczyć i próbować temu zaradzić – tłumaczą małżonkowie. -Jedną z pierwszych decyzji, jaką podjęliśmy, było usunięcie z naszego domu telewizji, co dało nam dużo czasu na rozmowy i spotkania z innymi rodzinami. Poszukiwaliśmy innych możliwości, by nie tylko przetrwać jako rodzina, ale rozwijać się w tym, co ważne. Zaczęliśmy organizować wspólny czas i go doceniać: wakacje, wyjazdy, wycieczki to chwile, kiedy mamy świadomość, że nie robimy tego tylko po to, żeby poznać lepiej jakiś teren czy zaliczyć szczyt. Każdy z takich wypadów to wspólne przeżycie i przygoda, która łączy nas ze sobą. To momenty, do których będziemy mogli wracać we wspomnieniach. Tomek i Monika przeprowadzili małe „badania statystyczne”, z których wynika, że większość osób z dzieciństwa pamięta przede wszystkim wyjazdy i wspólny czas z bliskimi. Z pomysłu na taki styl życia zrodziły się konkretne działania, którymi chcą dzielić się z innymi. W zeszłym roku, gdy zbliżały się święta Bożego Narodzenia opracowali dla swojej rodziny niezwykły kalendarz adwentowy, który zawierał rozważania oraz zadania do wykonania na każdy dzień.

-Od bardzo prostych, przyziemnych rzeczy, które sprawiają nam przyjemność, po ważniejsze, ambitniejsze zadania przynoszące błogosławieństwo ludziom dookoła nas albo budujące nas jako rodzinę – wyjaśnia Tomek. –Doszliśmy do wniosku, że było to cenne i na tyle wartościowe dla naszej rodziny, że chcielibyśmy podzielić się tym z innymi, aby więcej rodzin w naszym kraju mogło spędzać czas razem, robić coś i błogosławić się słowem oraz czynem.

Tomek i Monika, korzystając ze swoich doświadczeń, postanowili wydać materiały, które mają na celu podpowiedzieć rodzinom, jak w wartościowy sposób spędzać wspólny czas. Będzie to między innymi podobny do zeszłorocznego kalendarz adwentowy. W tym celu założyli zrzutkę, poprzez którą każdy może wesprzeć ten projekt. W jej opisie czytamy: Prosimy, pomóż nam wydać 4 pierwsze materiały, które będą prostymi inspiracjami i pomocą dla rodzin do okazywania miłości i bycia razem. Nie mówimy tu o kolejnej książce z poradami, ale o prostych, praktycznych, gotowych do użycia pomysłach, które przetestowaliśmy na sobie i przyniosły nam sporo dobrych owoców. Chcielibyśmy, żeby materiały te były wkrótce dostępne w księgarniach chrześcijańskich dla każdego! Kwota na start potrzebna jest na pokrycie kosztów drogi od pomysłu i treści, przez projekt, druk… aż do księgarni. Potrzebna kwota jest wielkim wyzwaniem dla jednej rodziny, ale razem… możemy to zrobić! Przyłączysz się?

Zrzutkę znajdziesz pod tym linkiem: https://zrzutka.pl/bezpg4

UG

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial