Open Doors: W Pakistanie rośnie liczba ataków na chrześcijan

Podczas gdy Pakistan obchodzi w tym miesiącu 75-lecie niepodległości, mniejszość chrześcijańska nadal spotyka się z dyskryminacją, prześladowaniem i przemocą. W niektórych rejonach liczba brutalnych incydentów, których ofiarami padają chrześcijanie, ciągle rośnie. Poniżej opisujemy niektóre z ostatnich wydarzeń.

Napaść na placu zabaw

8 sierpnia 65-letni chrześcijanin Wilson Masih zginął, a troje młodych ludzi zostało rannych, gdy dwóch uzbrojonych mężczyzn na motocyklach otworzyło ogień na publicznym placu zabaw w chrześcijańskiej części miasta Mastung, 45 km na południe od Quetty w środkowo-zachodnim Pakistanie. 14-letni chłopiec jest w stanie krytycznym. Zamordowany Wilson Masih był bratem Hendry’ego Masiha, chrześcijańskiego posła do pakistańskiego parlamentu, który został zabity przez swojego ochroniarza w Quetta w 2014 roku.

Wyroki śmierci za bluźnierstwo

4 lipca Ashfaq Masih, 34-letni chrześcijanin i właściciel sklepu rowerowego w dzielnicy Green Town w Lahore, w północno-wschodnim Pakistanie, został skazany na śmierć za bluźnierstwo. Oskarżenie i wyrok skazujący były wynikiem kłótni pomiędzy Ashfaq’iem i klientem o imieniu Muhammad Irfan. Irfan poprosił Masiha, żeby nie pobierał opłat za naprawę roweru. Kiedy Masih odmówił spełnienia prośby, został oskarżony o znieważenie proroka Mahometa i aresztowany.

Oskarżony zaprzecza zarzutom i uważa, że sprawa przeciwko niemu opiera się na spisku, którego inicjatorami byli właściciel dzierżawionego przez niego sklepu oraz  Muhammad Naveed, który prowadzi w pobliżu własny warsztat rowerowy. Obaj mężczyźni w przeszłości nękali Masih.
W innej sprawie o bluźnierstwo Sąd Najwyższy w Lahore podtrzymał 8 czerwca wyrok śmierci dla dwóch braci. W 2018 roku zostali uznani za winnych umieszczania w sieci bluźnierczych treści. Qaiser i Amoon Ayub przebywają w więzieniu od 2011 roku i utrzymują, że są niewinni. Teraz chcą skierować swoją sprawę do Sądu Najwyższego.

Fałszywe pozwy i uprowadzenia dziewczynek

Bluźnierstwo jest w Pakistanie oficjalnie karane śmiercią. Jednak pomimo wielokrotnego orzekania o winie w sprawach o bluźnierstwo, żadna ze spraw nie zakończyła się jeszcze egzekucją. Niestety ponad 50 osób zostało zamordowanych przez rozwścieczony tłum po tym, jak zostali uniewinnieni przez sąd. Przepisy dotyczące bluźnierstwa są często wykorzystywane do załatwiania osobistych porachunków lub uzyskiwania korzyści, co jest kwestią powszechnie znaną. Badania przeprowadzone przez Open Doors wykazały, że wzrosła liczba spraw o bluźnierstwo przeciwko chrześcijanom.

Wzrosła też liczba uprowadzeń chrześcijańskich dziewcząt i kobiet, szczególnie w stanie Pendżab, jak wynika z badań Światowego Indeksu Prześladowań z 2022 roku. Nawet 12-letnie dziewczynki, głównie z ubogich rodzin, są zmuszane do małżeństwa, padają ofiarą przemocy seksualnej i są zmuszane do przejścia na islam.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2022 Pakistan zajmuje 8. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródła:CLAAS, Morning Star News, UCA News, Open Doors

Please follow and like us:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial