Open Doors: niepokoje chrześcijan na Sri Lance

Chrześcijanie i przedstawiciele innych mniejszości religijnych na Sri Lance wyrażają niepokój w związku z tym, że w wyborach parlamentarnych przytłaczającą większość zdobyła buddyjsko-nacjonalistyczna partia „Sri Lanka Podujana Peramuna” (SLPP). Niestety, ale należy się spodziewać się wzrostu nacjonalizmu religijnego i związanych z nim aktów przemocy.

Po zwycięstwie w wyborach premierem ponownie został Mahinda Rajapaksa, przewodniczący SLPP. Mahinda Rajapaksa jest bratem obecnego prezydenta. Władza państwowa skupiona jest więc w rękach jednej rodziny. Należy się obawiać, że przytłaczające zwycięstwo SLPP doprowadzi do zwiększenia wpływów fundamentalistów buddyjskich na Sri Lance.
Dla chrześcijan i innych mniejszości religijnych zwycięstwo buddyjsko-nacjonalistycznej SLPP, jest powodem do niepokoju. Już w zeszłym roku, gdy wybrany na prezydenta został Gotabaya Rajapaksa zadeklarował on, że będzie „chronił syngaleską kulturę i dziedzictwo”. Mahinda Rajapaksa, nowy premier, popiera ten kierunek rządów.
Chrześcijanie od wielu są prześladowani przez ekstremistów buddyjskich, którzy twierdzą, że Sri Lanka jest buddyjskim krajem syngaleskim, w którym nie ma miejsca dla mniejszości religijnych. Ciągle zgłaszane są do Open Doors informacje o atakach na kościoły i duchownych. Niestety, ale jest pewne, że  będzie ich coraz więcej.
W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, Sri Lanka zajmuje 30. miejsce wśród 50 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Prosimy wszystkich chrześcijan w Polsce o modlitwę za wyznawców Chrystusów mieszkających na Sri Lance.

Maciej Maliszak, Open Doors Polska

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial