Młodzież z Izraela może znowu organizować wycieczki do Polski
Strony rządowe Polski i Izraela porozumiały się w sprawie wznowienia wycieczek do Polski młodzieży z Izraela. Zawieszenie tych wycieczek było skutkiem pogorszenia stosunków między oboma państwami. Przedmiotem sporu było oficjalnie brak zgody na ochronę wycieczek przez uzbrojonych agentów izraelskich służb.
– Mamy przełomową umowę Polska-Izrael w sprawie wizyt młodzieży. Jej elementy to brak uzbrojonych agentów bez zgody Polski, młodzież z Izraela pozna miejsca ważne dla polskiej historii, kultury i będzie spotykać się z rówieśnikami z Polski – oświadczył wiceszef MSZ Paweł Jabłoński prezentując najważniejsze elementy porozumienia.
– Porozumienie z Izraelem porządkuje i optymalizuje zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce, gwarantuje także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach – powiedział szef polskiej dyplomacji minister Zbigniew Rau.
Izraelska młodzież do Polski przyjeżdża najczęściej latem. Celem wycieczek jest zwiedzanie niemieckich obozów nazistowskich i uczczenie pamięci tam pomordowanych. W połowie 2021 roku rząd Izraela podjął decyzję o odwołaniu wszystkich wycieczek szkolnych do Polski. Gdy po roku izraelskie władze zasygnalizowały gotowość do ponownego organizowania wycieczek, polski rząd odmówił.
Jako oficjalną przyczynę podawano spór o to, czy towarzyszący Izraelczykom oficerowie ochrony mogą mieć przy sobie broń. Rzecznik MSZ potwierdził wtedy, że polski rząd nie zgadza się na powrót do dotychczasowych zasad, czyli wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich – podaje portal prawo.pl
– W związku z oświadczeniami strony izraelskiej chciałem poinformować, że strona polska już wtedy, gdy zasygnalizowano nam chęć przywrócenia przyjazdów młodzieży izraelskiej do Polski do miejsc związanych z pamięcią o Zagładzie sygnalizowała stronie izraelskiej, że powrót do dotychczasowych zasad, m.in. z udziałem uzbrojonych służb izraelskich, nie jest możliwy – mówił rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.
Nieoficjalnie mówi się także o tym, że jedną z przyczyn pogorszenia się stosunków pomiędzy Polską i Izraelem jest podpisana przez prezydenta w ubiegłym roku ustawa o reprywatyzacji majątków. To przez państwo Izrael i środowiska żydowskie na świecie zostało odebrane jak akt nieprzyjazny ze strony Polski.
Polski rząd zarekomendował młodzieży z Izraela listę 33 miejsc, które warto odwiedzić w Polsce. Są to nie tylko miejsca związane z Zagładą (Polin w Warszawie i Fabryka Schindlera w Krakowie). Na liście znajdują sie też instytucje zajmujące się dokumentowaniem historii powszechnej.