KAMERUN: CHRZEŚCIJANIE ZNOWU UCIEKAJĄ

Trzy kolejne ataki Boko Haram wstrząsnęły chrześcijanami na północy Kamerunu. Między 27 lipca a 8 sierpnia życie straciło trzech mężczyzn. Napastnicy plądrowali domy i niszczyli wszystko na swojej drodze.

 „Oni szukają mężczyzn, żeby ich zabić”

Pierwszy z serii ataków miał miejsce 27 lipca w wiosce Kiriwa-Mafa niedaleko granicy z Nigerią. Ponad siedemdziesięcioletni mężczyzna, Gazawa Chokwe (Gezałej czokłej), został zabity w swojej górskiej chacie. Pastor Abdias*, który pracuje w tym regionie, powiedział, że kiedy przyszli terroryści z Boko Haram, przeszukali dom Gazawaja, ale nikogo nie znaleźli. Zabrali wszystko, co miało jakąkolwiek wartość, łącznie z ubraniami. Potem poszli w góry. Tam znaleźli Gazawaja i zabili go.

Napastnicy splądrowali jeszcze siedem domów.

W następnym tygodniu, 5 sierpnia, terroryści wrócili. Vusher Malama, 45 lat, katecheta, spał w górach niedaleko swojego domu. Kiedy ich zauważył, uciekł, ale oni poszli za nim. W końcu złapali go i zabili.

„To cud, że tylu przeżyło”

8 sierpnia doszło do kolejnego ataku na grupę liderów kościelnych z pobliskiej wsi Kassa Darra. Mężczyźni dla własnego bezpieczeństwa postanowili zamiast w domach spać w buszu. Pastor Amos opowiada: „Kiedy usłyszeliśmy ich krzyki w języku Kanuri [język używany przez wielu członków Boko Haram], a potem strzały, obudziliśmy się i rozbiegliśmy w różnych kierunkach”. Mężczyźni ukryli się na pobliskim polu kukurydzy. Po odejściu napastników okazało się, że jeden ze starszych zboru, Jonas Vigue, został zabity, a drugi, Marava Keda, został raniony w lewą rękę i musiał zostać przewieziony do szpitala.

Pogorszenie stosunków między chrześcijanami i muzułmanami

Mimo że Kamerun jest krajem, w którym na ogół panuje tolerancja religijna, konsekwencje dżihadu prowadzonego przez lud Fulani w minionych wiekach są nadal odczuwalne w regionach północnych. Miejscowa ludność była zmuszona do przejścia na islam. Przemoc Boko Haram ożywia te wspomnienia i podważa okres pokojowych stosunków między chrześcijanami i muzułmanami we współczesnym Kamerunie. Chrześcijanie stanowią ulubiony cel Boko Haram, ale wielu muzułmanów, którzy nie stoją  »po ich stronie«, również padają ich ofiarą. Ludzie boją się o swoje życie i majątek. Wolą im ulec albo przenieść się w inne rejony kraju.
Na liście Światowego Indeksu Prześladowań 2020 Kamerun zajmuje 48. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Kamerunie:

· Módl się o pocieszenie i wewnętrzny pokój dla rodzin zmarłych.
· Módl się o zakończenie brutalnych ataków w regionie i o ochronę ludności.
· Módl się, aby chrześcijanie nie ulegli strachowi, ale zostali wzmocnieni w swojej wierze.
· Módl się za napastników, aby ich plany zawiodły i aby Bóg otworzył im oczy na zbawienie, które jest w Panu Jezusie.

Źródło: Open Doors Polska

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial