Izrael zawarł rozejm

Na rozejm zgodziły się Izrael i islamski Dżihad. Daje to nadzieję na zakończenie najpoważniejszego od ponad roku spięcia pomiędzy nimi na granicy Strefy Gazy – informuje agencja Reuters.

Zawarcie porozumienia kończące trzydniową wymianę ognia potwierdziły obie strony.

– Jeśli porozumienie zostanie naruszone, państwo izraelskie rezerwuje sobie prawo do zdecydowanej odpowiedzi – poinformował w specjalnym komunikacie urząd izraelskiego premiera Jaira Lapida.

“Uzgodnione porozumienie przewiduje zobowiązanie Egiptu do pracy mającej na celu zwolnienie więzionych Basama Saadiego i Chalila Awawdeha” – informuje z kolei palestyński islamski Dżihad, który również zastrzegł sobie prawo odpowiedzi „na wszelką izraelską agresję”.

Saadi, przywódca Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy, został aresztowany przez Izraelczyków 1 sierpnia. To spotkało się z groźbami odwetu ze strony organizacji. W piątek i sobotę siły zbrojne Izraela ostrzelały w ramach działań wyprzedzających Strefę Gazy zabijając dwóch przywódców Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu.

Izraelska armia poinformowała, że od piątku Palestyński Islamski Dżihad wystrzelił ze Strefy Gazy w kierunku Izraela ponad 900 rakiet. W wyniku izraelskich kontruderzeń zginęło co najmniej 14 Palestyńczyków, a 110 zostało rannych.

Please follow and like us:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial