Izrael – Święto Szałasów w czasie lockdownu

W dniach 2 – 9 października trwa w Izraelu święto Sukkot (pol. Święto Szałasów, Namiotów). Obchodzone jest na znak pamięci o wędrówce przez pustynię ku Ziemi Obiecanej oraz jako święto plonów. Sukkot spędza się uroczyście, radośnie i rodzinnie, ze szczególnym naciskiem na gościnność. Jednak w dobie pandemii koronawirusa i trwającego w Izraelu drugiego lockdownu, na czas trwania święta wprowadzono specjalne ograniczenia, które mają zapobiec masowym infekcjom.

Zgodnie z tradycją w czasie Sukkot buduje się szałasy (tzw. kuczki), zwykle na podwórkach, ogrodach, a nawet balkonach, w których spędza się siedem dni święta lub przynajmniej spożywa w nich posiłki. Obchodzone jest uroczyście, radośnie, wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Jednak w tym roku zwyczaje musiały ulec zmianie. W Izraelu wprowadzono dodatkowe ograniczenia związane konkretnie ze Świętem Szałasów. Wśród nich jest zakaz przyjmowania osób spoza rodziny w swoich kuczkach.

Złamanie tego zarządzenia podlega karze grzywny w wysokości 500 NIS (ok. 560 zł). Przestrzegania nowych przepisów dopilnować ma tysiące izraelskich funkcjonariuszy policji oraz wolontariuszy, wzmocnionych przez żołnierzy IDF. Ponadto rząd postanowił przedłużyć ogólnokrajową blokadę do 14 października, czyli na kilka dni poza okres świąteczny.
Warto zauważyć, że w czasie Święta Szałasów do Izraela corocznie przybywało również wielu chrześcijan z różnych stron świata, w tym sporo z Polski. Ten rok również dla nich będzie wyjątkowy, bo granice Izraela od marca pozostają niezmiennie zamknięte.

Gdy zgromadzisz plony z klepiska oraz z tłoczni wina, wówczas — przez siedem dni — będziesz obchodził Święto Szałasów. Będzie to czas radości dla ciebie, twojego syna i córki, dla sługi i służącej, dla Lewity i dla cudzoziemca, sieroty i wdowy, którzy znajdą się w obrębie twoich bram. Przez siedem dni będziesz świętował na cześć PANA, twojego Boga, w miejscu, które wybierze PAN. Pwt 13,15

 

Elżbieta Szwarc

Please follow and like us:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial