Izrael światowym liderem szczepień

Od 19 grudnia 2020 r. w Izraelu rozpoczęła się masowa kampania szczepień. Pierwszy szczepieniu przeciwko
Covid-19 poddał się premier Benjamin Netanjahu. Zrobił to publicznie, gdyż wydarzenie było transmitowane w telewizji.

Od tego czasu do dzisiaj w Izraelu zaszczepiło się ponad 2 miliony osób, co stanowi ponad 20% jego populacji. Tym samym znalazł się on na szczycie listy krajów o najwyższym odsetku zaszczepionych obywateli. Wiele państw, w tym Polska, podaje go za wzór do naśladowania.

W jaki sposób Izrael utrzymuje tak szybkie tempo szczepień? Kraj dysponuje dużą liczbą szczepionek. Izrael zamówił kilka milionów dawek od firmy Pfizer i 6 mln od Moderny. Na szybkość szczepień duży wpływ ma dobrze zorganizowana, całkowicie zdigitalizowana służba zdrowia, dodatkowo wsparta przez wojsko. Szczepienia odbywają się 24 godziny na dobę. W całym kraju powstało wiele punktów szczepień, nawet na stadionach i miejskich placach. Izrael dba o doskonałą koordynację działań. Ani kropla szczepionki nie ma prawa się zmarnować.

Jeśli z jakieś przyczyny w punkcie pozostały niewykorzystane dawki, czeka na nie kolejka osób niezakwalifikowanych do szczepienia w pierwszej kolejności. Pomimo zorganizowanej akcji masowych szczepień, 19 stycznia 2021 r. rząd Izraela przedłużył do końca miesiąca trwającą blokadę. Przypomnijmy, że ma to związek z ogłoszonym pod koniec grudnia 2020 roku trzecim lockdownem, wywołanym kolejną falą epidemii koronawirusa.

Elżbieta Szwarc

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial