Izrael jako pierwszy wprowadza ponowny lockdown

Izrael jako pierwszy kraj na świecie wprowadzi ponowny lockdown. Rząd tego kraju zdecydował się na wprowadzenie ogólnokrajowych ograniczeń po tym, jak zanotowano duże wzrosty zakażeń koronawirusem. Nowe zasady w tym kraju zaczną obowiązywać od piątku 18 września.

Lockdown rozpocznie się w przeddzień święta Rosz Haszana (Nowego Roku).

„To nie będą takie święta, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. I na pewno nie będziemy mogli świętować z naszymi dalszymi rodzinami” – powiedział Binjamin Netanjahu, premier Izraela

Obostrzenia zakładają zamknięcie szkół, restauracji, centrów handlowych i hoteli. Otwarte mają pozostać supermarkety oraz apteki. Firmy i biura mogą zostać otwarte, pod warunkiem, że nie przyjmują klientów. W czasie lockdownu Izraelczycy będą musieli pozostać w promieniu 500 metrów od swoich domów. Będą mogli jednak podróżować do miejsc pracy, funkcjonujących w ograniczonym zakresie.

Premier Izraela podczas konferencji powiedział również, że gospodarka Izraela wyszła z pierwszego lockdownu w lepszym stanie niż gospodarki wielu innych krajów rozwiniętych. Stwierdził też, że chociaż liczba przypadków była wysoka, to zgonów było mniej niż w innych krajach z podobną liczbą zachorowań.
Ministerstwo finansów oszacowało, że wprowadzenie nowego lockdownu będzie kosztowało izraelską gospodarkę 6,5 mld szekli (ponad 7 mld zł).

Please follow and like us:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial