Indeks prześladowań chrześcijan w 2021 – pandemia wpłynęła na trudną sytuację

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Najnowszy raport pokazuje, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na i tak trudną już sytuację chrześcijan.

Gdyby szukać jednego słowa, które najcelniej podsumowuje miniony rok, niewątpliwie byłby to „COVID-19”, który tak mocno dał się we znaki ludziom z całego świata. Co do tego wszyscy będą zgodni. O niczym innym nie pisano i nie mówiono tak wiele w roku 2020, jak o złowieszczym koronawirusie.

Co dziwne jednak, wywarł on też bardzo poważny wpływ na sytuacje mające przełożenie na prześladowanie chrześcijan. I to na różne sposoby. Wymieńmy cztery z nich.

Po pierwsze, koronawirus pogłębia istniejące społeczne, kulturowe, ekonomiczne słabości strukturalne wielu społeczeństw, czyniąc je bardziej podatnymi na ekstremistyczną propagandę religijną służącą wzbudzaniu i pogłębianiu niechęci czy agresji wobec chrześcijan.

Po drugie, islamistyczne bojówki wykorzystują ograniczenia związane z pandemią do nasilania i rozprzestrzeniania swojej działalności w Afryce Subsaharyjskiej, dodajmy – działalności bardzo często skierowanej przeciwko tamtejszym chrześcijanom.

Po trzecie, COVID-19 był częstym powodem, a także po prostu pretekstem, do wprowadzania przez lokalne reżimy autorytarne i totalitarne licznych ograniczeń i kontroli wobec miejscowych Kościołów.

Wreszcie po czwarte, pandemia koronawirusa stworzyła zorganizowanym grupom przestępczym z Ameryki Środkowej i Łacińskiej warunki do poszerzenia ich wpływów w lokalnych społecznościach, które nader często powodują bardzo negatywne skutki dla społeczności chrześcijańskich. Do tego tematu jeszcze powrócimy, ale już po tym wstępie widać, że rok 2020 nie był dobry dla prześladowanych chrześcijan.

Poniżej przedstawiamy inforgrafikę obrazującą miejsca, gdzie chrześcijanie są najbardziej prześladowani.

 

 

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial