Coraz bardziej napięta sytuacja w Izraelu. Policja zaleca noszenie przy sobie broni

Szef izraelskiej policji Kobi Szabtaj, odnosząc się do wzrostu przemocy między Izraelczykami a Palestyńczykami powiedział, że obywatele Izraela, którzy mają pozwolenie na broń, powinni ją teraz ze sobą nosić.

„Chęć zakłócania spokoju wzrosła w ostatnich dniach i jest wynikiem nieustannego podżegania. Powinniśmy kontynuować mądre i ukierunkowane działania przeciwko każdemu, kto zakłóca porządek, a z drugiej strony zapewniać wolność wyznania i zachować kanały dialogu” – oświadczył Szabtaj, cytowany przez portal „Times of Israel”.

W komunikacie odniesiono się również do strzelaniny, która miała miejsce w piątek w Dolinie Jordanu na Zachodnim Brzegu. Zginęły w niej dwie Izraelki. Trzecia została ciężko ranna.

– Samochód, którym jechały kobiety, został ostrzelany przez Palestyńczyków – informuje agencja Associated Press.

Do strzelaniny doszło po miesiącach rosnącej przemocy na okupowanym Zachodnim Brzegu i zaledwie kilka godzin po tym, jak izraelskie samoloty wojskowe zaatakowały „palestyńskie cele” w Libanie i Strefie Gazy, jak określiła to armia Izraela.

Sytuacja eskalowała przez ostatnie miesiące. Osiągnęła swój rekord na Zachodnim Brzegu.

– Palestyńscy przedstawiciele służby zdrowia uważają, że początek 2023 r. będzie najbardziej śmiercionośny dla Palestyńczyków od co najmniej 20 lat – podała AP.

Według jej danych od początku roku prawie 90 Palestyńczyków zginęło w izraelskich ostrzałach Zachodniego Brzegu, a 16 osób w palestyńskich atakach wymierzonych w Izraelczyków.

Please follow and like us:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial